Pitanja
Ultarzvuk
Pregled
Laboratorija
 
 
Pitanja koja često postavljate:
 

Majka dijabetičar?



 U današnje vrijeme, uz stručnu ljekarsku pomoć i savjete, kao i savjesnu brigu o sebi, trudnica dijabetičar ima podjednako dobre izglede, da će joj trudnoća biti uspješna, a beba zdrava kao i kod svake  druge trudnice. 
Istraživanja su pokazala da je ključ uspješnog vođenja trudnoće kod trudnice dijabetičara, bez obzira na to da li je dijabetes tipa I (insulin zavistan), ili tipa II (insulin nezavistan) -  u postizanju normalnog nivoa glukoze u krvi prije začeća, i u održavanju tog nivoa tokom cijele trudnoće. U posljednjih nekoliko godina to je omogućeno pojavom kućnih aparata za mjerenje, davanjem insulina u podijeljenim dozama, čak i potkožnim pumpicama za insulin.
Ovdje se nećemo zadržavati na uputstvima za vođenje  trudnoće sa dijabetesom, jer to iziskuje posebno poglavlje.
Vi ozbiljno shvatate svoju bolest i pod stručnim nadzorom ljekara uglavnom uspješno iznosite svoju trudnoću, bilo da ste u trudnoću ušli sa dijabetesom, ili ste u trudnoći oboljeli (tzv. gestacijski dijabetes). Potrebno je da Vas kontroliše tim ljekara, na čelu sa Vašim ginekologom.
Možete očekivati da beba bude smještena na odjeljenje intenzivne njege odmah nakon rođenja, jer se tako postupa u mnogim bolnicama kad su u pitanju bebe majki dijabetičara, i zato se nemojte uzrujati niti se uznenaditi.  Kod bebe će biti praćena eventualna pojava disajnih problema (što je malo vjerovatno ako su pluća ispitana i ako je ustanovljeno da su dovoljno zrela za porođaj) i pojava hipoglikemije (smanjenog nivou glukoze u krvi), a koju je moguće brzo i potpuno izliječiti, iako se češće javlja kod beba,čije su majke dijabetičari.